ARZU ACAR 

Fotoğrafa ne zaman ve nasıl başladın?

2011 yılında İsmekte başladım. O dönemlerde resim kursuna gidiyordum. Fakat resim yapmayı çok sevmeme rağmen benim kadar sabırsız birine göre olmadığına karar verdim. Ve başka arayışlar içine girdim. Fotoğraf yolculuğum, tam bu arayışlarım sırasında resim kursundan bir arkadaşımdan fotoğrafçılık kurslarını duymam ile başladı. Bu sayede fotoğraf ile tanışmış oldum. Fotoğraf çekerken, beni en çok cezbeden şey çektiğim fotoğrafı hemen görebilmek oldu.

Sonrasında fotoğrafı çok sevdim ve kendimi daha fazla geliştirmek için yeni bir kurs arayışına girdim. Bu süreçtede Muammer Yanmaz ve 40 Haramiler ile tanıştım. 2015’te 40 Haramiler’de Temel Atölye ile başlayan serüvenim 40 Haramiler Proje Ekibi ile halen devam etmekteyim. Ve halen daha kendimi geliştirmek adına çeşitli worskhoplara katılıyorum.

Mesleğin nedir?

Lise ve Üniversite de Hazır Giyim üstüne eğitimler alsamda. Bu alanda hiç çalışmadım. Üniversiteden sonra gittiğim çeşitli yazılım kurslarından sonra meslek hayatıma 12 yıldan fazladır Front-End Devoloper (Arayüz Geliştirme) uzmanı olarak devam etmekteyim.


(Ben hariç) Bu süreçte, hangi fotoğrafçılardan ilham aldın?

Fotoğrafa ilk başladığım zamanlarda siyah beyaz fotoğrafları sevmezdim. Ama insanın zaman içinde zevkleri, fikirleri değişebiliyor. Bunda sanırım etkili olanlardan biri Ara Güler’in fotoğrafları olabilir. Ayrıca son yıllarda öne çıkan sokak fotoğrafçılarını da takip ediyorum. İlker Karaman, Serkan Tekin bunların başında gelenlerden. Şu sıralar İngiltere’de bulunan Habip Koçak’ın sokakta renk kullanımını çok beğeniyorum. İşlerini çok severek ettiğim fotoğrafçılardan biri de Alan Schaller. Fotoğraflarında ışığı, siyah ve beyazı çok iyi kullandığını düşünüyorum.


Fotoğraflarında özellikle öne çıkarttığın temalar var mı? Hangi yönünü geliştirmek istersin?

Sokak fotoğraflarında, son yıllarda ışık, gölge ve yansımaları fotoğraflamayı seviyorum. 
Maalesef pandamı döneminde hepimiz eve tıkıldık. Bu nedenle sokak fotoğrafına ara vermek zorunda kaldım. Ama bu seferde sokaklardan alıştığım ışık, gölge ve yansımları evde çekmeye başladım.
Ben daha çok siyah beyaz çekiyorum. Ama renkler ve sokakta flash kullanımı konusunda kendimi geliştirmek istiyorum. Çünkü son yıllarda sokakta flash kullanılarak elde edilen çok güzel karelere denk gelmeye başladım. Ayrıca fotoğrafın olmazsa olmazı olan Işık konusunda da kendimi daha çok geliştirmem gerektiğine inanıyorum.


Kullandığın ekipman favori lenslerin nelerdir? Almak istediğin lens var mı?

Şu an sokakta Fuji XT30 23mm f2 kullanıyorum. 23mm. Çarpanlı yaklaşık 35mm denk geliyor. Ama ilerde 18mm f1,4 gibi daha geniş bir lense geçmeyi düşünüyorum.

Son olarak Propan Projemiz hakkında düşüncelerin neler?

Muammer Yanmaz’ın ekipteki sinerjiyi koruyarak güzel bir aile ortamı yarattığını düşünüyorum. 2015’ten bu yana 40 Haramiler çatısı altında olmaktan mutluyum. Bu bağlamda da Propan Projesi’nin salgın süresinde bize aşı gibi geldiğini ve içimizde ki fotoğrafla tutkusunu tetiklemek adına güzel bir proje olduğunu düşünüyorum.

500px: @eminearzuacar
instagram: @emienarzuacar

SERDAR GÖRGÜLÜ 

Fotoğrafa ne zaman ve nasıl başladın?

İlk fotoğraf makinemi alıp fotoğraf çekmeye başlamam 2017 yılında oldu. Ancak işim gereği fotoğrafla çok uzun zamandır iç içeyim. Bilgisayar başındaki işlemlerine, fotoğraf çekmeye başlamadan önce de hakimdim. Sanıyorum hiç olmadık, kötü bir fotoğrafla uğraştığım bir andı. Artık ben neden fotoğraf çekmiyorum ki diyerek fotoğraf dünyasına ikinci adım attım. Biraz tersten gelişen bir süreç oldu. Fazlasıyla geç kalmış olduğumu da daha sonra anladım.

Mesleğin nedir?

Üniversitede Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Bölümünü okudum. Meslek olarak çalışma ekonomistiyim diyebilirim. Ancak aile işimiz olan matbaacılığı devam ettiriyorum. İlk bakışta mesleğim ve işim arasında bir bağlantı yokmuş gibi gözükse eğitim hayatında öğrendiklerim hem iş hayatımda hem de günlük hayatımda sıkça karşıma çıkıyor.

(Ben hariç) Bu süreçte, hangi fotoğrafçılardan ilham aldın?

En başından beri fotoğrafın still life ve life style alanına ilgi duydum. Bu alanda da hem Türkiye’de hem de yurt dışında pek çok ismi takip ediyorum. Fethi İzan, Süleyman Kaçar, Tamer Yılmaz gibi isimlerin hem yaptıkları işleri hem de mesleki ve hayatla ilgili görüşlerini sürekli takip etmeye çalışıyorum. Aynı şekilde Burak Bulut Yıldırım’ı burada saymazsam kendisine haksızlık etmiş olurum. Yurt dışında da bu alanda Karl Taylor her zaman takip ettiğim biri. Osman Tahir çok bilinen bir isim olmasa da kompozisyon, renk ve ışık kullanımı olarak beni çok etkileyen bir fotoğrafçı. Bunlar dışında da çok farklı alanlarda çalışan bir çok fotoğrafçıyı yakından takip etmeye çalışıyorum.

Fotoğraflarında özellikle öne çıkarttığın temalar var mı? Hangi yönünü geliştirmek istersin?

Sokak fotoğrafında olabildiğince basit, sıradan ve gün içinde herkesin karşılaştığı sahneleri fotoğraflamayı seviyorum. Özel bir anın, duygusal ya da düşünsel olarak çok derinliği olan sahnelerin fotoğrafını aramıyorum. Tabi bu sahneleri izleyiciye göze en hoş gelecek haliyle sunmaya çalışıyorum. Renkleri ve ışığı kullanarak fotoğraflarda derinlik oluşturmaya çalışıyorum.

Şu sıralar portre fotoğrafı konusunda kendimi geliştirmek için çok motiveyim. Bu konuda çok eksik görüyorum kendimi. Pandemi dolayısıyla bu isteğim şu sıralar beklemede olsa da sokak fotoğraflarımın tam tersine portrede daha fazla duyguların öne çıkacağı işler yapmayı hedefliyorum.

Kullandığın ekipman favori lenslerin nelerdir? Almak istediğin lens var mı?

Body olarak Sony A7R2 kullanıyorum. Makinemden fotoğraflarıma verebileceği en yüksek katkıyı almak için onu çok iyi tanıyıp gözüm, elim nasılsa, onu da aynı bir uzvum gibi kullanmaya çalışıyorum. Lens olarak da Tamron 28-75mm f/2.8 ve Sony 90mm f/2.8 macro lenslerim var. Lenslerim için de aynı şey geçerli. Hangi diyaframda, hangi odak uzaklığında nasıl davranır hepsini ezbere biliyorum. Hedef olarak 70-200 aralığı ilgimi çekiyor. Daha önce yedek makinemde 55-200mm odak uzaklığında güzel fotoğraflar alıyordum. Tabi o çok yeterli bir kit değildi. Bu aralık hala çok ilgimi çekiyor.

Son olarak Propan Projemiz hakkında düşüncelerin neler?

Propan Projesini fotoğrafın içinde ve onunla bağlantıda kalmak için çok önemli buluyorum. Salgın döneminde hepimiz bir şekilde fotoğrafla aramızda mesafe koymak durumunda kaldık. Propan bu mesafeyi azaltan bir etkinlik oldu. Arşivlerime dalıp daha önce fark etmediğim birkaç fotoğrafımı çıkarttım. Daha önce çektiğim fotoğraflarıma yeteri kadar bakmadığımı anladım. Bu şekilde devam edersem sanıyorum pandemi geçtiğinde ya da şartları daha hafiflediğinde sokakta fotoğraf çekmek için elim ve gözüm soğumadan dışarıda olacağım. Diğer konu da Propandaki harami arkadaşlarmı daha yakından tanıma imkanı buluyorum. Çok güzel bir etkileşim oluyor. Hafif bir rekabet tadı da fotoğraf isteğimi ateşliyor.

500px: @serdargorgulu
instagram: @serdargorguluphoto

BERAY AYTEK

Fotoğrafa ne zaman ve nasıl başladın?

Fotoğrafla tanışmam 2016 yılında 40Haramiler atölyesi ile oldu. Fotoğraf çekmeyi sevip sevmeyeceğimden emin olmadan, makinayı taşımaya üşenir miyiz şüpheleriyle iki arkadaş mağaranın kapısından girdiğimizde Muammer hocanın yüksek enerjisi bizi karşıladı. Sanıyorum ikinci ödevdi, bize yabancı birinin fotoğraflarını çekmeliydik. Objektifi doğrulttuğumdaki heyecanım fotoğrafı bırakmayacağımın göstergesiydi benim için. O günden beri aynı heyecanla devam ediyorum.


Mesleğin nedir?
Endüstri mühendisiyim, Eğitim hayatım boyunca da kendimi güçlü hissettiğim, alan teknik taraf oldu. Fotoğraf bu nedenle sanata dokunuş anlamında da hayatıma değer katıyor.


(Ben hariç) Bu süreçte, hangi fotoğrafçılardan ilham aldın?

Ülkemizde Ara Güler, Yıldız Moran, dünyada Bresson, Sergio Larrain hayranlıkla takip ettiğim ustalardan. Diane Arbus cesaretiyle, özgünlüğüyle etkiliyor.
Güncel olarak çeşitli kollektiflerde ilham verici işleri takip etme şansımız oluyor sosyal platformlar sayesinde. Bunun dışında harami arkadaşlarımdan da ilham aldığım, çektikleri fotoğraflar üzerine düşündüğüm oluyor.

Fotoğraflarında özellikle öne çıkardığın temalar var mı? Hangi yönlerini geliştirmek istersin?

Fotoğrafla tanışmam Muammer hoca ile oldugundan belki de, insana dair fotoğraflar çekmeyi seviyorum. Duygusu ve hikayesi olan bir an gördüğümde heyecanlanıyorum. Tema olarak insanın iç dünyası, dış dünyayla bağlantısının koptuğu anlar öne çıkıyor. Geometri ve ışık da dikkate aldığım noktalar.

Teknik tarafta geliştirmek istediğim yönler çok. Işık, flaş kullanımı gibi. Bunun haricinde bakış açısı da sürekli gelişiyor ve yenileniyor fotoğraf çektikçe. Fotoğraf çekmek görme gücünü arttırıyor, bu konuda da gelişmek için daha sık fotoğraf çekebileceğimiz günleri sabırsızlıkla bekliyorum.

Kullandığın ekipman, favori lenslerin nelerdir? Almak istediğin lens var mı?
Fuji XT-3 kullanıyorum. 50-140mm, 35mm, 16mm ve 10-24mm lenslerim var. Geniş açı lenslerle kendimi daha iyi ifade ediyorum diye düşünüyorum o nedenle favorilerim 10-24 ve 16mm olanlar. Su an için yeterli geliyor bu lensler.


Son olarak Propan Projemiz için düşüncelerin neler?
Mevcut zorlu şartlarda fotoğrafla bağın kopmaması birinci öncelik. Bir şekilde iletişimde bulunmayı o nedenle önemsiyorum. Fotoğraf konuşmak, paylaşmak ve birbirimizi tanımak adına güzel bir proje. Her gün bir fotoğraf yorumunuzu okumak bile keyifli.

Şartlar düzeldikçe, Muammer hocamızın da güzel enerjisi ile üretim adına güzel projelere imza atmayı çok isterim. Birlikte ürettiğimiz günleri de yaşayan eski öğrencilerden biri olarak onun yeri başka diyorum

Çok teşekkürler röportaja zaman ayırdığın ve projemizde olduğun için.

Ben çok teşekkür ederim hocam.

500px: beraytek
İnstagram: beraytek

BÜLENT ÇAKIR

Fotoğrafa ne zaman ve nasıl başladın?
Başlamak değil de ilgilenmek dersek ilk olarak 1994 yılı diyebilirim. O yıl artık iyi fotoğraf çekmek için iyi makineye sahip olmalı diyerek bedelini aile büyüklerimden sakladığım yani bütçemi epey zorlayan bir satınalmam oldu. Nikon F90 gövde + 28 -70mm zoom objektif aldım. Sistem analog yani filmli idi. O zamanlar dijital makineler daha ufukta bile gözükmüyordu.
Ama asıl başlangıcım, yani bilinçli çekmeye başlamam, çektiklerim üzerinde düşünmem, makinede manuel ayarları kullanmam falan 2015 yılında 40Haramiler grubuna katılmam ile oldu.
40Haramiler’e katılmamı eşime borçluyum. 2015 yılı yılbaşı hediyesi olarak bana 40Haramiler kursunu hediye etmişti. Çok da iyi yapmış.

Mesleğin nedir?
Mühendisim. Elektronik Y. Mühendis. 30 yıl bir firmada çalıştıktan sonra 2017 yılında emekli oldum. O yıl Anadolu Üniversitesi AÖF Fotoğrafçılık ve Kameramanlık Bölümüne başladım. 2019 yılında mezun oldum.

(Ben hariç) Bu süreçte, hangi fotoğrafçılardan ilham aldın?
İlgim daha çok sokak fotoğrafçılığı üzerine olduğundan Türkiye’de Ara Güler ve Dünya’da Henri Cartier Bresson başı çekiyor. Ama en tepeye Sebastiao Salgado’yu koymalıyım tabii. Çektiği müthiş fotoğraflar, hayatını tamamen fotoğrafa adaması ve fotoğrafı bir sosyal sorumluluk projesi olarak hayatının içine yerleştirmesi beni çok etkiledi. Hakkındaki “Toprağın Tuzu” belgesel sinema filmini 3 kere izlemişimdir. İzlemeyen arkadaşlara da şiddetle tavsiye ederim. Bir de tabii Vivian Maier. Hem çektikleri hem de yaşarken bunları paylaşmamış olması çok etkileyici.

Fotoğraflarında özellikle öne çıkardığın temalar var mı? Hangi yönlerini geliştirmek istersin?
Portre çekmeyi seviyorum. Fotoğraflarımda insan olması önemli benim için. Tabii İstanbul’un sokakları da heyecan verici her zaman. Sokaktaki sıradan insan halleri, telaşları, yani aslında şehrin rutini olan görüntüleri çekip saklamak hoşuma gidiyor. İleriki zamanlara doğru görsel belge olur diye düşünüyorum. Esprili “o an” fotoğraflarını seviyorum. Bir de sıklıkla sokaklardaki afişleri, reklam panolarını çekiyorum. Hiç derlemedim, paylaşmadım bugüne kadar. Ama sanki pul koleksiyonu gibi bir afiş/pano fotoğrafı koleksiyonum var diyebilirim.
Geliştirecek yönüm çok tabii. Sonradan beni deklanşöre bastıran dürtünün ne olduğunu zaman zaman çıkaramadığım, çektiğim fotoğrafları sonradan anlamlı bulmayıp, beğenmediğim çok oluyor.
Kendimi teknik olarak geliştirmem ve bunu sürekli yapmam gerektiğini düşünüyorum. Fotoğraf makinesi kullanmanın fotoğrafçı için bir sporcu disiplininde olması yani araya zaman koymadan kullandığı makineyi iyi tanıyarak sık sık çekim yapması gerektiğini düşünüyorum.
Son olarak bu konuda şunu söylemeliyim. Evet hepimiz çok güzel fotoğraflar çekebiliriz ama bence en keyif vereni bir hikayesi olan, bir mekanı, bir konuyu ele alan birden çok fotoğraf ile görsel bir anlatım oluşturmak. Yani bir fotoğraf projesi içinde olmak. Önümüzdeki dönemde hem 40Haramiler Grubu ile hem de kendi seçtiğim konularda fotoğraf projeleri üretmek istiyorum.

Kullandığın ekipman, favori lenslerin nelerdir? Almak istediğin lens var mı?
DSLR olarak Nikon D7200 gövde ve Nikon 18 – 200mm (f3.5- 5.6) lens en sık kullandığım sistem bugüne kadar. Prime lensleri de seviyorum. Nikon 24mm, 35mm, 50mm, 85mm F1.8 prime lenslerim var. 24mm olanı en çok tercih ettiğim. Bir de bu yıl Şubat ayından beri Fujifilm X100V kullanıyorum. 23mm f2.0 sabit objektifli bir makine. Sağ olsun eşimin doğum günü hediyesi.
Olsa çok iyi olur dediğim ekipmanlar da var tabii. Nikon Z7 gövde ve Nikon 70 – 200mm f2.8 lens gibi.

Son olarak Propan Projemiz için düşüncelerin neler?
Propan projesi sayesinde şu pandemi günlerinde fotoğraf konuşmak, her gün fotoğraf bakmak bana ilaç gibi geldi. 40Haramiler grubu içinde olmak ve hocam sizin pozitif enerjinizi hissetmek her zaman harika.
Pandemi sonrası grubun çalışmalarının fotoğraf projelerine evrilmesi çok iyi olur bence.


Çok teşekkürler röportaja zaman ayırdığın ve projemizde olduğun için.

Ben çok teşekkür ederim hocam.

500px: bulcak
İnstagram: _bulent_cakir

ZAFER UYSAL

Fotoğrafa ne zaman ve nasıl başladın?

Fotoğraf’a 2015 yılında Mağara’da 40 Haramiler atölyeleri ile başladım. Bir uçak seyahatinde THY’nin dergisinde 40 Haramiler’den bir grubun projesi anlatılıyordu. Çok ilgimi çekti ve ben de başlamak istedim, öncesinde fotoğrafçılık ile ilgili bir bilgim yoktu. Biraz araştırınca Muammer Yanmaz’ın derslere kendisinin girdiğini, asistanlara işi bırakmadığını gördüm, bence bu çok önemliydi.

Mesleğin nedir?

Mühendisim.
Fotoğrafa başlarken bunun faydasını çok gördüm. Anlatılan her konu ile ilgili araştırmalarımı, okumalarımı yaptım. Makinenin özelliklerine hakim oldum. Verilen projelerde öğretilen konuyu gösterecek şekilde fotoğraflarımı çekmeye çalıştım. Hatta Muammer Hoca’nın ikinci derste sen mühendis misin diye sorduğunu hatırlıyorum.
Tabi bu sadece başlangıç için bir kolaylık sağlıyor, sonrasında dezavantaja bile dönüşebilir.

(Ben hariç) Bu süreçte, hangi fotoğrafçılardan ilham aldın?

Bu konuda çok eksiğim var. Maalesef henüz kendi tarzımı oluşturamadım. Hala her konuda fotoğraf çekiyorum. Salgado’dan çok etkilendim, çok klasik olacak ama Ara Güler gerçekten referans alınacak bir fotoğrafçı benim için, editorial fotoğraflar için Mario Testino ve Mert Alaş’ı takip ediyorum. Aykan Özener’in foto-öykülerini çok seviyorum. Yurt dışına çıktıkça gitmeden önce galerileri araştırıp fotoğraf sergilerine gitmeye çalışıyorum, örneğin Cindy Sherman’ı böyle bir sergide tanımıştım.

Fotoğraflarında özellikle öne çıkardığın temalar var mı? Hangi yönlerini geliştirmek istersin?

Her zaman çektiğim fotoğrafın bir hikaye anlatmasına dikkat etmeye çalışıyorum. Bu bir insan hikayesi de olabilir, mekanın hikayesi de olabilir. Bu nedenle asıl odak noktasının yanında arka planı da fotoğrafa yerleştirmeye çalışıyorum. Yaratıcılık yönümü geliştirmek ve kendi kişisel fotoğraf projelerimi gerçekleştirmek istiyorum.


Kullandığın ekipman, favori lenslerin nelerdir? Almak istediğin lens var mı?

Komple aynasız dünyasına girdim. Baştan beri Canon sistemindeyim, öyle devam ediyorum. Canon EOS R, holy trinity Canon RF 15-35 f2.8, 24-70 f2.8, 70-200 f2.8 kullanıyorum. Yoğun fotoğraf çekeceğim zaman bunların hepsini küçük bir omuz çantasında yanımda taşıyabiliyorum. Hafif çıkıp çok dikkat çekmeden sokak fotoğrafı çekeceksem montumun cebinde Fujifilm X100F ile çıkıyorum, çok keyifli oluyor.

Son olarak Propan Projemiz için düşüncelerin neler?
Muammer hocamız bir projeye başlıyorsa arkasındayız. Her zaman güzel bir enerji ile bizi harekete geçiriyorsunuz. Süreklilik çok önemli, şimdilik arşiv ile bu sürekliliği sağlamaya çalışıyoruz. Devamında bizi yeni fotoğraflar çekmeye zorlayan bir dönüşüme girebilirsek harika olur.

Çok teşekkürler röportaja zaman ayırdığın ve projemizde olduğun için.

Ben çok teşekkür ederim hocam.


500px: zafer uysal
İnstagram: zaferuysal.pro

AYŞEGÜL DEMİR

Mesleğin nedir?

Arastirma sirketinde saha yöneticisiyim. Callcenter

Fotoğraf ne kadar var hayatında? 2010 diye hatirliyorum ilk makine alisimi
Compact bir makinem vardi

Sevdiğin konular?

Sokak ve portre seviyorum

Bir de doğa
Hayalindeki makine ve lens?
Lens cok hocam :) 85 istiyorum
200 birde oncelikliler heralde
Makine canon 5d mark3 um var performansini seviyorum belki aynasiz daha hafif ce kucuk bir makine
5 d mark 3 hep istedigim makineydi zaten gecen yil aldim onu da
Ali Baba: Evet süper olmuş.
İlham aldığın fotoğrafçılar? Ben hariç.
Burda ne desem tuhaf olur gibi geliyor sebastio salgadoya cok hayran olmustum
Mesela
Coskun arala ayri bir hayranligim vardir
Pro_Pan projesi hakkında ne düşünüyorsun?
Bana soyle dusundurdu, en azindan kendi grubumuz icinde birbirimizin islerini daha yakindan gorup taniyacagiz. Sadece destek anlaminda degil daha cok paylasim daha cok is gormek cesitlilik yaratiyor en cok bu hosuma gitti.
Farkli acilar goruyorsunuz, farkli isler
[Farkli acilar gormeyi seviyorum :)
Ali Baba: Facebook, instagram ve 500px platformlarında her gün fotoğraf search edip likelaya biliyor musun hashtagleri?
Evet elimden geldigince yapiyorum
Ben sadece insatadaydim genelde
[Diger platformlari cok az kullaniyordum oda iyi oldu aslinda
Peki yüklediğin fotoğraflara like geliyor mu projemizden?
Takip ettiler mi seni?
Evet gordugum kadariyla geliyor
500 px de takip yavas yavas geliyor
İnstada takip etmedigim beni de takip etmeyenler varmis mesela onlari kesfettim
Evet geliyor
Kalmero instadaki adın? Nerden geldi bu isim?
Lisede kalimero derdi bir arkadasim :)
İnstagrami acarken kalimeroyu kabul etmeyince kalmero almistim sonra oyle kaldi hic degistirmedim :)
Pek ilginc bi hikayesi yok yani :)
Son olarak; bu projenin senin fotoğraf çekme ve var olan fotoğraflarını düzenleme arzunu arttırır mı?
Pandemide ustume coken tozu silkeledi aslinda.
Evet sizin toplantinizdan sonra arsive girip duzenlemek hatirlamak istedim
Teşekkürler verdiğin cevaplar için arkadaşlarla paylaşacağım izninle.
Ben tesekkur ederim hocam :)
Ayşegül Demir: Tabi ki
Bu arada fotograf degerlendirme yapacak misiniz diger toplantilarda benim boyle nacizane bir istegim var :) araya ilistireyim
Evet yapacağım 🙋🏻‍♂‍ kolay olacak aralarından bulmak. herkes yüklüyor çünkü.
Super
Ali Baba: İnfolarını doldur, 3 platformda search ederek hashtagi likela. Kolay oluyor. Insta bioya da bizim hashtagi koyarsın.
Sevgilerimle 🤩

Haftanın Harami röportajı. Ayşegül Demir. 
500px: aysegul demir

İnstagram: kalmero

Facebook: Aysegul Demir